wtorek, 24 grudnia 2013

Pierogi, uszka i krokiety z kapustą i grzybami


Nasze tradycyjne polskie potrawy Wigilijne z kapustą i grzybami, które można podawać np. z czystym czerwonym barszczykiem lub zupą grzybową. Nakleiłam się dzisiaj, nazawijałam i nasmażyłam ale warto było dla takich pyszności. W przygotowaniach wspierał mnie mój najmłodszy braciszek Dominik :)




Pierogi i uszka:
Ciasto:
1kg mąki
2 łyżeczki soli
2 łyżkj oleju
ok 1/2 litra gorącej wody

Farsz:
500 g kapusty kiszonej
100 g obgotowanych grzybów suszonych (mieszanych)
3 cebule 
1łyżka bułki tartej
sól, pieprz,maggi,
olej

Przygotowanie:
Kapustę opłukujemy i gotujemy do miękkości. Dokładnie odciskamy i drobno siekamy.
Grzyby opłukujemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy najlepiej na całą noc. Następnego dnia zagotowujemy dodając obraną marchew, seler i pietruszkę i gotujemy do miękkości. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Odcedzamy grzyby, marchewkę i resztę warzyw. Wywar zostawiamy np. do zupy grzybowej. Grzybki pożądnie odciskamy i drobno siekamy. 
Cebulkę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Smażymy na dużej patelni lub w rondelku. Gdy się ładnie zeszkli, dodajemy posiekane grzybki i podsmażamy z cebulką. Stopniowo dokładamy kapustę i smażymy wszystko razem. Doprawiamy solą,pieprzem i maggi. Farsz ściągamy z palnika i odstawiamy aż wystygnie. Do zimnego dodajemy bułkę tartą. Utrzyma ona nasz farsz w całości. Warto sprawdzić smak farszu po wystygnięciu i w miarę gustu jeszcze go doprawić. Farsz dzielimy na części. W zależności co będziemy z niego robić.  Z części na pierogi formujemy małe kulki o mniej więcej jednakowej wielkości. Trochę mniejsze od orzecha włoskiego. Będzie nam wtedy łatwiej zlepiać pierogi. Chcąc robić uszka robimy kulki o wielkości rodzynka. 



Ciasto: 
Do dużej miski przesiewamy mąkę, robimy w niej dołek i dodajmy sól i olej. Stopniowo dolewamy gorącą wodę i mieszamy najpierw łyżką aby się nie poparzyć. Gdy lekko przestygnie wyrabiamy ciasto, aż stanie się miękkie i elastyczne Przykrywamy ściereczką. W dużym garnku nastawiamy wodę dodajemy łyżkę soli.
Ciasto dzielimy na pół i wałkujemy  na placki. Szklanką wycinamy  kółeczka, a na środek każdego nakładamy kulkę farszu. Składamy pieroga na pół i zlepiamy brzegi. Wrzucamy na wrzącą wodę i gotoujemy do miękkości, przez około 3 - 5 minut od wypłynięcia. Podajemy z podsmażoną na oleju cebulką lub tak jak u nas po prostu 
samym gorącym olejem. 
Z tego samego farszu i ciasta lepimy też uszka, które podajemy z barszczykiem czerwonym, a także krokiety z kapustą i grzybami. Chcąc zrobić uszka,wykrawamy kółeczka kieliszkiem, nakładamy odrobinę farszu,sklejamy brzegi tak jak u pierogów,a następnie wywijamy pierożka,łącząc ze sobą dwa jego końce. 

Krokiety:
Ciasto naleśnikowe: 
500 ml wody mineralnej gazowanej 
200 g mąki pszennej
szczypta soli
2 jajka
1 łyżka oleju
olej do smażenia

Panierka: 
1 jajko
Bułka tarta
Sól,pieprz 

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i wlewamy połowę wodę mineralną, dodajemy jajko. Roztrzepujemy ciasto trzepaczką aż utworzy jednolitą masę bez grudek. Cały czas mieszając dolewamy stopniowo pozostałą wodę i olej i dokładnie łączymy składniki.
Na dobrze rozgrzaną patelnię dajemy odrobinę oleju wlewamy chochelką ciasta,rozprowadzając je tak aby dno patelni było przykryte cienką warstwą. Naleśniki smażymy z obu stron aż się lekko zarumienienią.
Na środek gotowego przestudzonego naleśnika nakładamy łyżkę farszu i składamy najpierw boki, prawy i lewy do środka,a następnie składamy dół naleśnika również do środka i przykrywamy górą,tworząc taką jakby kopertę. Spłaszczamy delikatnie dłonią. Gotowego krokieta obtaczamy w roztrzepanym i doprawionym solą i pieprzem jajku, a następnie w bułce tartej. Smażymy na oleju z obu stron, aż się ładnie zarumienią. 






Życzę Wam Smacznego i Wesołych Świąt!!! 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Comments system

© Niezapomniane smaki, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena